292653-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Markanläggning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ackumulator, tank och mark/byggnadsarbete
Referensnummer: 18/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Ackumulator Torsvik
E1. Mark- och byggnadsarbeten för att iordningställa mark samt grundläggning för ackumulator.
E2. Ackumulatortank. ABA 99, leverans av en atmosfärisk ackumulator exklusive el- och instrumentinstallationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44600000 Tankar, reservoarer och behållare; värmeledningselement och centralvärmepannor, 44611000 Tankar, 45000000 Anläggningsarbete, 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112360 Återställande av mark, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen