292765-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Begravnings- och tillhörande tjänster – Transport av avlidna, visning av avlidna
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransport av avlidna, visning av avlidna
BeskrivningRegion Västerbotten avser upphandla transport av avlidna för avlämning till bårhus/bårrum och obduktionstransport av avlidna som ska transporteras för obduktion till Norrlands universitetssjukhus i Umeå. Upphandlingen innefattar även visning av avlidna under jourtid. Upphandlingen består av sex anbudsområden: Anbudområde A Transport av avlidna för kommunerna Sorsele, Malå, Lycksele, Storuman, Vilhelmina, Dorotea, Åsele Anbudområde B Transport av avlidna för kommunerna Skellefteå och Norsjö Anbudsområde C Transport av avlidna för kommunerna Umeå, Robertsfors, Vindeln, Vännäs, Bjurholm, Nordmaling Anbudsområde D: Visning av avliden vid Norrlands universitetssjukhus i Umeå under jourtid Anbudsområde E: Visning av avliden vid Skellefteå Sjukhus under jourtid Anbudsområde F: Visning av avliden vid Lycksele Sjukhus under jourtid Endast transporter när sjukvården kontaktar leverantören omfattas av upphandlingen och avser främst: • Personer som avlider i egen bostad eller annan plats inom respektive ort. • Avlidna inskrivna på särskilt boende inom respektive ort.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98370000 Begravnings- och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnbudsområde A
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103104:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde B
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103104:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde C
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103104:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde D
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103104:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde E
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103104:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelAnbudsområde F
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103104:Lot:6