292798-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniska Service och Underhållsarbeten
Referensnummer: 0278/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin
II.1.4.
Kort beskrivning
Service och underhållsarbeten på Renovas avfallskraftvärmeverk och andra anläggningar. Upphandlingen omfattar ett antal kategorier som alla används i Renovas olika anläggningar. Gemensam visning av anläggningen kommer att ske vid 2 tillfällen för alla leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Eldfast infodringsarbete och därmed förenligt arbete
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45350000 Maskintekniska installationer, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ventilservicearbeten
Del nr: 2
Tryckkärl, rörledningar med tillhörande stålkonstruktioner.
Del nr: 3
Plastarbeten och plastsvetsning
Del nr: 4
Ställningsarbeten
Del nr: 5
Pannrengöringsarbeten
Del nr: 6
Mekaniska- och smidesarbeten
Del nr: 7
Skorstensreparationsarbeten
Del nr: 8
Fläktreparationsarbeten
Del nr: 9
Kranar, traverser och telfrar
Del nr: 10
Processaneringsarbeten
Del nr: 11
Pumpreparationsarbeten
Del nr: 12
Roser- bränsle- och askhantering
Del nr: 13
Termisk isolering och plåtarbeten
Del nr: 14
Vacuumsugning
Del nr: 15
Vatten- och rökgasrening
Del nr: 16
Vattenbehandling
Del nr: 17
VVS-arbeten
Del nr: 18