Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datortomograf med fotonräknardetektor
Referensnummer: FFI 2021-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge avser att anskaffa en datortomograf (DT) med fotonräknardetektor. Utrustningen ska vara CE-märkt och anpassad för de särskilda patientbehov som finns i Huddinge, inkluderande bland annat barn, mellanöron, hjärta, Covid-19-uppföljningar och personer med kraftig övervikt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen