292862-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensläkemedel
Referensnummer: RJL 2022/1446
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
successiva leveranser av licensläkemedel till Region Jönköpings län. Med licensläkemedel avses i denna upphandling läkemedel som inte är godkända i Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
successiva leveranser av licensläkemedel till Region Jönköpings län. Med licensläkemedel avses i denna upphandling läkemedel som inte är godkända i Sverige
Omfattning
Uppdraget avser successiva leveranser av licensläkemedel till Region Jönköpings län. Med licensläkemedel avses i denna upphandling läkemedel som inte är godkända i Sverige. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i förekommande fall även i Bilaga Produktspecifikation.
Avtalsperiod
Ramavtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-03-01. Ramavtalet gäller därefter i 12 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 36 månader.
Vid nyttjande av denna förlängningsmöjlighet meddelar Köparen senast tre månader före avtalsperiodens utgång sin avsikt att förlänga avtalet. Om Köparen väljer att inte förlänga avtalet upphör det att gälla vid avtalstidens utgång.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 9 000 000 kr. Total takvolym för samtliga ramavtal som kommer att tecknas inklusive optioner är 14 000 000 kr.
Notera att med total takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalen och angiven total takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.