292953-2016 - ResultatSverige-Höganäs: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Affärssystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höganäs.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen avser affärssystem för Höganäs kommun, Höganäs Energi AB, Höganäs Energi Handel AB och övriga helägda kommunala aktiebolag samt ett antal mindre enheter där Höganäs kommun ansvarar för ekonomiadministrationen. I det fasta priset för licens och implementering ingår inte AB Höganäshem.
För AB Höganäshem innefattar denna upphandling enbart option på licens.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48812000 Ekonomiska informationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.