292956-2016 - ResultatSverige-Helsingborg: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – Huvudgrossist.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Helsingborgs stad genomför upphandling av Livsmedel – Huvudgrossist.
Helsingborgs stad har ett flertal olika livsmedelsavtal varav avtalet med en huvudgrossist är det till volym och omsättning största. Inom huvudgrossistavtalet köps det in varor för ca 35 000 000 SEK varje år. Avtalet gäller leverans till alla stadens enheter som köper in livsmedel, idag ca 220 enheter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.