2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av en (1) GC-HRMS
Beskrivning: Livsmedelsverket upphandlar en gaskromatograf kombinerad med en (High Resolution-masspektrometer) HRMS. Instrumentet kommer främst att användas för krisberedskap och screeninganalyser av okända prover. Instrumentet kan i framtiden även användas för analys av flera substanstyper exempelvis dioxiner, bromerade flamskyddsmedel och bekämpningsmedel i komplexa matriser.
Intern identifierare: 2025-01932
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38432210 Gaskromatografer
Ytterligare klassificering (cpv): 38433100 Masspektrometer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling av en (1) GC-HRMS
Huvudklassificering (cpv): 38433100 Masspektrometer
Ytterligare klassificering (cpv): 38432210 Gaskromatografer