293136-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ökad konkurrenskraft i trädgårdsnäringen vid extremt väder
Referensnummer: 3.2.11-02615/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Uppdraget syftar till att stärka den svenska trädgårdsnäringens konkurrenskraft med speciellt fokus på ett förändrat klimat med återkommande perioder av extremväder. Uppdraget syftar också till att stärka kompetensen hos både odlingsföretag och rådgivare.
Uppdraget omfattar frukt, bär, grönsaker på friland och i växthus samt prydnadsväxter och plantskoleväxter. Uppdraget är indelat i tre olika block (A, B och C) och varje block har flera aktiviteter som ska utföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
- Block A omfattar informations- och demonstrationsinsatser.- Block B omfattar utbildningsinsatser till rådgivare.- Block C omfattar utbildningsinsatser till odlare.
Uppdraget kan bestå av något eller några av dessa ämnen:
vattenhushållning/vattenförsörjning
odlingsteknik/växtskydd
åtgärder mot skadegörare
Om alla ovanstående tre ämnen finns med i samtliga block (A, B och C) kommer ett mervärde att ges.
Observera att nedanstående krav under respektive block är ett minimum. Det hindrar inte leverantören att göra fler aktiviteter om det faller inom kraven för de olika blocken.
Total budget är 15 000 000 kr. Anbudslämnaren väljer själv hur fördelningen mellan blocken ska göras vid anbudsinlämningen. Denna fördelning kan dock inte ändras därefter.