293173-2019 - PlaneringSverige-Kalmar: Sopbilar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Sopbilar, KSRR
Referensnummer: 2019-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed förhandsannonserar KSRR kommande upphandling av sopbilar. Upphandlingen är planerad att annonseras under sensommaren 2019, med leverans av sopbilarna under september 2020. Upphandlingen kommer att omfatta:
Tre (3) st. fabriksnya kärltömmande baklastare med biogasdrift, elektronisk kärlregistrering och fordonsdator. Helhetsåtagande avseende service och reparation på hela fordonet under 84 månader från leveransdatum
2 st. 2-axlig med enfacks sopaggregat
1 st. 3-axlig med tvåfacks sopaggregat
Läs mer om KSRR:s verksamhet på ksrr.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen