293219-2016 - ResultatSverige-Västervik: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Byggnadskonstruktion.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västervik.
Nuts-kodSE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Beställaren har för avsikt att upphandla Ramavtal avseende Byggnadskonstruktion. Uppdrag kan avse nybyggnation, tillbyggnation eller ombyggnation och innehålla några eller samtliga av följande skeden: förskede, programskede, systemhandlingsskede, bygghandlingsskede, byggskede och förvaltningsskede.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
Det ekonomiskt sett mest fördelaktiga anbudet med hänsyn till
1. Referensomdöme