293221-2016 - ResultatSverige-Arboga: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk utveckling och förvaltning av externa digitala kanal.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten avser att upphandla en helhetslösning för förvaltning och utveckling av webbplatser och andra digitala medier. Leverantörens roll är att på uppdrag av Försvarsmakten stödja arbetet med utveckling, implementering och förvaltning av digitala medier.
FMV har inte behov av en helhetsleverantör utan efterfrågar istället tjänster av avtalsleverantören som kan stötta myndigheten vid behov, främst inom området kravställning av tillgänglighet på webben. Utöver detta efterfråga FMV även viss stöttning av övriga konsultroller inom övriga områden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.