Officiellt namn: Sjöfartsverket Postadress: Östra Promenaden 7 Ort: Norrköping Postnummer: SE-601 78 Land: Sverige Att: Lars Lidström E-post:lars.lidstrom@ecenea.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Miljöindex för fartyg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kodSE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Sjöfartsverket upphandlar ett miljöindex för fartyg i syfte att implementera det i Sjöfartsverkets farledsavgiftssystem där ett av målen är att minska miljöpåverkan från de fartyg som anlöper svenska hamnar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))