293261-2016 - ResultatSverige-Göteborg: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklamtjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 13: Reklamtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Göteborgs universitet (universitetet) inbjuder till anbudsgivning avseende Reklamtjänster. Göteborgs universitet avser att teckna ramavtal för en period av två (2) år, med möjlighet till förlängning ett (1) + ett (1) år. Maximal avtalsperiod är fyra (4) år. Göteborgs universitet köper reklamtjänster för i genomsnitt 4 000 000 SEK årligen. Beloppen ska ses som riktvärden och är inte någon garanterad inköpsvolym. Göteborgs universitet har dock en fastställd inköpspolicy som innebär att ramavtalsleverantör alltid ska väljas.
Bakgrund och målsättning:
Inom Göteborgs universitet bedrivs ett kontinuerligt arbete med universitetets varumärke, på olika nivåer inom verksamheten. Det ökade behovet att profilera sig och konkurrera nationellt och internationellt har resulterat i att man idag på många håll bedriver ett professionellt och långsiktigt kommunikationsarbete. Det finns även verksamhetsområden där denna typ av tjänster inte efterfrågas. Målet med denna upphandling är att få tillgång till ett bra tjänsteutbud, som passar verksamheternas olika behov. Vissa delar av universitetet har bara behov av att få hjälp med enklare uppdrag, som till exempel originalarbete, medan andra vill ha hjälp med hela kedjan, från analys och strategi till färdigt resultat. Detta innebär att verksamheten eftersträvar en mix av stora och mindre leverantörer såväl specialiserade inom vissa områden som breda med kompetens inom hela kedjan. Målet är att teckna avtal med 7-10 leverantörer för att täcka universitetets varierande behov av reklamtjänster. Anbudsgivare kan endast lämna anbud på ett av de 3 delområdena nedan.
Delområde A – Reklambyråuppdrag:
3-4 avtal för reklambyråuppdrag med kompetens att leverera kompletta uppdrag, från strategi till original. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Delområde B – Digitala uppdrag:
2-3 avtal för uppdrag där digitala kanaler är i fokus. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Delområde C – Produktionsuppdrag:
2-3 avtal för enklare uppdrag, till exempel produktion av original, layout och text. Avrop kommer att ske genom rangordning.
Upphandlingsförfarande:
Öppet förfarande enligt lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU). Detta förfarande är ett upphandlingsförfarande där alla leverantörer får lämna anbud. Upphandlingsformen medger inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79416000 Public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 79822500 Grafisk formgivning, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.