293265-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Åstorp: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Åstorps kommun 2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Nuvarandeavtal upphör under 2019 och denna anbudsförfrågan avser ett ramavtal under fyra år på de livsmedelsprodukter som Åstorps kommun behöver för sin kostverksamhet.
Denna anbudsförfrågan skall även omfatta andra regelbundna leveranser av livsmedelskomponenter samt pedagogiska livsmedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142300 Animaliska livsmedel, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897200 Konserverade livsmedel, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 42200000 Maskiner för beredning av livsmedel, drycker och tobak samt tillhörande delar, 44618100 Lätta förpackningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantörerna skall leverera majoriteten av kommunens samlade behov avseende olika livsmedel samt andra produkter som kan betraktas som vara sammanhörande med livsmedel (ex konsumtionsvaror med angivet näringsvärde Produkter som behövs vid konsumtion av tillagad mat och livsmedel, samt viss tillagningsutrustning av enklare slag.)
Åstorps kommun önskar att matinköpen ska bli mer hållbara, ekonomiskt, socialt och mot ekologiskt. Åstorps kommun är en stor inköpare av livsmedel och strävar mot medvetna inköp som är bra för miljön, klimatet, arbetsmiljön och hälsan.