293333-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gotland, Tofta skjutfält, Etapp HUS
Referensnummer: 3007/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenad med enstaka inslag av totalentreprenad.
Uppdragets omfattning i stora drag:
Multifunktionsbyggnad (kontor, matsal och omklädnadshus), ca 5850 m2 BTA
FMV-verkstad, ca 5250 m2 BTA
Stridsfordonsgarage, ca 3800 m2 BTA
Gym- och motionshall, ca 1900 m2 BTA
Kallförråd/skärmtak, ca 1200 m2 BTA
Som option kan följande komma att avropas:
Nybyggnad av el-, VA- och fibernät
Vägar, planer
Drivmedelsanläggning
Skärmtak, plutonsförråd, repövningsläger och finspolhall
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45212422 Byggnation av matsal, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45213252 Byggnation av verkstäder, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen