2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konstnärlig gestaltning: Växjös nya simhall
Beskrivning: Uppdraget omfattar att ta fram konstnärliga gestaltningar som formar en konceptuell helhet till Växjös nya simhall, både inom- och utomhus. Växjös nya simhall är planerad att vara klar under 2029. För skissuppdrag utgår arvode om 75 000 kr exklusive moms till respektive skissande konstnär/konstnärsduo. En konstnär/konstnärsduo kommer att tilldelas gestaltningsuppdraget. Budget för de konstnärliga gestaltningarna är 2 600 000 kr exklusive moms.
Intern identifierare: KS 2023-00345
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92311000 Konstverk
Ytterligare klassificering (cpv): 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000