293349-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster för statuskontroll av inom- och utomhusmiljö
Referensnummer: FV 2021-000076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har för avsikt att träffa ett ramavtal med konsulttjänster för statuskontroll av inom- och utomhusmiljö med fokus på läckage, värmeförlust, lukt och dylikt.
Nedanstående konsulttjänster kan vara aktuella för uppdraget:
•Läckagelokalisering i inom- och utomhusmiljö med rapport för åtgärdsförslag
• Termografering
• Statuskontroll/besiktning i inom- och utomhusmiljö i någon av
Följande områden:
— Fukt
— Lukt
— Mögel
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen