See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Auktionstjänst för personbilar, tunga fordon, maskiner och lösöre
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för löpande avrop av försäljningstjänster för avyttring av Halmstads kommun, Falkenbergs kommun, Laholms kommun, Hyltes kommun och Varbergs kommuns fordon, maskiner och lös egendom. Upphandlingen är uppdelad i två (2) områden:Område 1 - Lätta fordon Omfattar försäljningstjänst för avyttring av lätta fordon. Område 2 - Tunga fordon, maskiner och lösöre. Omfattar försäljningstjänst för avyttring av fordon över 3,5 ton, övriga fordon/maskiner samt lösöre. Ex. på objekt som kan komma att avyttras inom område:
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Auktionstjänst för personbilar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120341:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Auktionstjänst för tunga fordon, maskiner och lösöre
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120341:Lot:2