293419-2023 - ÄndringSverige-Laholm: Redovisning och revision
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster 2023
Referensnummer: KS 2023-187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sakkunnigt biträde till kommunens revisorer för granskning av kommunens verksamheter samt sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna i de kommunala bolagen och stiftelserna.
Därtill kommer lagstadgad revision i kommunens bolag och stiftelser (yrkesrevision). I upphandlingen ingår även administrativt stöd.
Omfattning
Kommunen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är ca 1 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt.
Upphandlingens takvolym är 5 miljoner sek exklusive mervärdesskatt