2. Förfarande
Förfarande
Titel: Betallösning spel
Beskrivning: Upphandlingen avser en digital betallösning (hårdvara och tillhörande tjänster) samt en webbaserad backofficeplattform för spelverksamheten. Omfattningen är cirka 420 betalenheter för arkadspel, skicklighetsspel och kranar, med successiv installation under cirka tre år. Lösningen ska möjliggöra kontantfria betalningar (t.ex. kort) samt central administration, uppföljning och integration via API. Upphandlingen omfattar inte betalningssystem för lyckohjul eller vissa arkadspel som inte ägs av Liseberg.
Intern identifierare: 26/63
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30198100 Spelautomater
Ytterligare klassificering (cpv): 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30142200 Kassaapparater, 48110000 Programvara för kassasystem, 72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000