2. Förfarande
Förfarande
Titel: Reparation- & underhållsarbeten BYGG
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för reparation- och underhållsarbeten avseende bygg i Luleå kommun och de angivna kommunala bolagets fastigheter och anläggningar; Luleå Miljöresurs AB, Luleå Hamn AB och Luleå Lokaltrafik AB. Upphandlingen är indelad i två delområden och maximalt två entreprenörer kommer att antas per delområde.
Intern identifierare: KLF 2025/501
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
Ytterligare klassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde Norr
Beskrivning: Delområdet innefattar arbeten för att utföra reparationer och underhåll i Luleå kommuns fastigheter och anläggningar, samt om- och tillbyggnader i område Norr samt angivna kommunala bolag.
Intern identifierare: Delområde Norr
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde Söder
Beskrivning: Delområdet innefattar arbeten för att utföra reparationer och underhåll i Luleå kommuns fastigheter och anläggningar, samt om- och tillbyggnader i område Söder.
Intern identifierare: Delområde Söder