293621-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotellinkvartering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotellrum/lägenhet för patienter, anhöriga m.fl.
Referensnummer: K 2022-11825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55110000 Hotellinkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed leverantörer att lämna in anbud för övernattningar i hotellrum alternativt lägenheter för patienter och anhöriga och/eller assistenter till patienter som kommer från andra regioner i Sverige men även från Stockholm för vård hos Karolinska Universitetssjukhuset.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55200000 Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell), 55250000 Uthyrning av möblerade korttidsinkvarteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet av hotell eller lägenhetshotell ökar även successivt då mer vård går att utföra polikliniskt, samt att övernattning på hotell är att föredra framför inläggning i slutenvård såväl för patienten som ur ett kostnadsperspektiv.
Behov av hotell uppstår vid olika tillfällen:
Exempel 1: Operation ska göras så tidigt på dagen att patienten inte hinner resa in på morgonen.
Exempel 2: Öppen- och slutenvårdsbesöket är så pass ansträngande för patienten, enligt medicinsk bedömning, att hen inte klarar en hemresa direkt.
Exempel 3: Patienten är i behov av öppenvård under en period av flera sammanhängande dagar.
Exempel 4: Anhörig och/eller assistent/er till patienten behöver finnas med i anslutning till operation/behandling av patient på Karolinska.
Exempel 5, unikt behov: Hematologen har infektionskänsliga patienter som besöker Karolinska under en längre period, ca 1–3 månader. Dessa patienter har behov av att kunna tvätta och laga mat och behöver då ett lägenhetshotell.
Exempel 6: Fungera som utslussning bostad innan patienten återvänder hem, oftast barn som har haft långa vårdtider som behöver vara i närheten till sjukhuset under en viss period, ibland mellan 2 veckor upp till ibland 3 månader.
Anbudsgivare förutsätts inhämta nödvändig information om upphandlingens förutsättningar och omfattning. Anbudsgivare förutsätts inhämta nödvändig information om upphandlingens villkor i annonserat underlag och löpande hantera alla frågeställningar i ärendet via frågor och svar i TendSign.
Bilagor till upphandlingsdokumentet
Upphandlingsdokumentet omfattar även följande bilagor, vilka kompletterar varandra och utgör en integrerad del av avtalet:
Bilaga 1: Prismall K 2022-11825
Bilaga 2: Utvärderingskriterier