Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Bygg- och installationstjänster – Kategori: Mark (avropsvärde 0-2/2-15 MSEK).
Referensnummer: SFB-2017-0219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende Markarbeten uppdelat i två underkategorier avseende entreprenader med ett värde om 0-2 MSEK respektive 2-15 MSEK.
Ramavtal 0-2 MSEK kommer att tilldelas 5 st. anbudsgivare. Avrop kommer att ske utan förnyad konkurrensutsättning.
Ramavtal 2-15 MSEK kommer att tilldelas 3 st. anbudsgivare. Avrop kommer att ske utan eller delvis genom förnyad konkurrensutsättning.
Ytterligare information framgår av upphandlingsföreskrifterna vilka återfinns under ”dokument”.
Observera att svar på frågor kan komma att dröja några dagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal avseende Markarbeten uppdelat i 2 underkategorier avseende entreprenader med ett värde om 0-2 MSEK respektive 2-15 MSEK.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 05/09/2017Slut: 05/09/2018
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Löptiden är 1 år och avtalet kan förlängas med 2 år, därefter 1 år.