293634-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Badrums- och köksartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VS- och fastighetsförnödenheter 2018
Referensnummer: 2018MKB-2047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44410000 Badrums- och köksartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
MKB Fastighets AB (MKB) inbjuder intresserade anbudsgivare att delta i denna upphandling och lämna anbud avseende ramavtal för inköp av VS-artiklar och fastighetsförnödenheter.
Ramavtal kommer tecknas med tre (3) rangordnade leverantörer. Färre antal leverantörer kan komma att antas om antalet kvalificerade anbud understiger tre (3).
Ramavtalet innebär ingen garanti på volym, avrop sker succesivt under ramavtalsperioden. Beställaren kan vid behov och där det bedöms som en bättre affär komma upphandla specifika uppdrag istället för att avropa dem från ramavtalen. Tidigare volym för inköp av VS-material och fastighetsförnödenheter är ca 35-40 MSEK per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44411000 Sanitetsgods, 44411200 Badkar, 44411300 Tvättställ, 44411700 Toalettsitsar, toalettlock, toalettskålar och toalettcisterner, 44411710 Toalettsitsar, 44411720 Toalettlock
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdraget omfattar leverans av VS-artiklar och fastighetsförnödenheter fördelat i följande tre undergrupper med exempel på vad som ingår i produktgrupperna:
VS-material (WC-stolar, tvättställspaket, rör, kopplingar, blandare, badkar, badrumsdetaljer, brunnar, ventiler, kärl, pumpar, radiatorer m.m.).
Fastighet (beslag, lås, städ- och hygienartiklar, arbetsplatsutrustning, skruv, plugg, tätning, tejp, våtrumsskivor, förbrukningsmaterial m.m.).
Verktyg & Maskiner (elverktyg, handverktyg, mätverktyg, VVS-verktyg, redskap m.m.).
Övergripande krav:
Beställningar ska kunna göras via nätet genom en webbportal samt genom köp i butik placerad i Malmö.
Leverantören ska kunna tillhandahålla uppdaterade tryckta kataloger för sitt sortiment i efterfrågade produktgrupper.
Beställningar före kl 16.00 ska kunna levereras innan lunch nästkommande arbetsdag.
Samtliga artiklar och produkter ska kunna pallpackas och levereras per lägenhet eller lämnas fritt ut över disk eller lager.
Materialet ska vara fritt levererat till ca 40 låsta utrymmen på olika adresser inom MKB, nycklar/taggar utdelas.
Leverantören ska ha en dedikerad kontaktperson som är behjälplig med frågor från MKBs personal.
Avrop görs både av personal hos MKB och av entreprenörer knutna till MKB via avtal. I de fall avrop görs av entreprenör debiteras denna i enlighet med det trepartsavtal som kommer att tecknas. MKB ställer sig som garant för att uttagna varor betalas. I dagsläget är det främst ramavtalsentreprenörer för VS-service och badrumsrenoveringar som avropar.