293636-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnadsservice, ramavtal
Referensnummer: 2.4-2022-679
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens maritima och transporthistoriska museer har för avsikt att upphandla ramavtal avseende byggnadsarbeten för service-, underhålls- och ombyggnadsarbeten i SMTM:s byggnader, mark och järnvägsfordon i Gävle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45261310 Plåtslageri, 45262680 Svetsning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45454000 Ombyggnadstjänster, 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning, 50221000 Reparation och underhåll av lokomotiv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen