See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transportör
Beskrivning: Uppdraget omfattar utförande av persontransporter på Gotland avseende särskild kollektivtrafik, allmän kollektivtrafik (närtrafik), förvaltningsresor, specialskolskjuts, mm. Uppdraget avser tranport i fordon med plats för åtta (8) eller färre passgerare. Leverantören ska ta ett samlat helhetsansvar för transporternas genomförande gentemot både resenärerna och Region Gotland. Uppdraget ska utföras med fokus på hög tillgänglighet, trygghet, kvalitet och trafiksäkerhet samt med effektiv resursanvändning för att bidra till kostnadseffektivitet och minskad miljöpåverkan. Planering och samordning av resor utförs av Region Gotlands upphandlade partner där resenärernas färd i möjligaste mån sker i korrekt färdriktning mot sitt slutmål. Leverantören ansvarar för att transporterna genomförs på rätt tid och plats samt i enlighet med gällande lagstiftning, avtal och tillhörande upphandlingsdokument.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Del 1
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115655:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60120000 Taxitjänster, 60100000 Vägtransporter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del 2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115655:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del 3
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115655:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Del 4
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115655:Lot:4