293637-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: UH-2022-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av arkitekttjänster, uppdelat i fyra (4) kompetensområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utvärdering av kompetensområdet Flerbostadshus
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på ett eller flera kompetensområden.
Kompetensområdena är uppdelade enligt följande;
- Skola/förskola/särskola med tillhörande komplementbyggnader (t.ex. idrottshall, storkök, mm.)
- Flerbostadshus  nyproduktion och ombyggnad, med tillhörande komplementbyggnader (t.ex. förråd, carport, mm.)
- Lokaler med tillhörande komplementbyggnader (t.ex. kontor, mm.)
- Vårdfastigheter med tillhörande komplementbyggnader (t.ex. storkök, verksamhetslokaler, trygghetsboende i anslutning, mm.)
Utvärdering av kompetensområdet Skola/förskola/särskola
Del nr: 2
Utvärdering av kompetensområdet Vårdfastigheter
Del nr: 3
Utvärdering av kompetensområdet Lokaler
Del nr: 4