29367-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmaterial – omtag.
Referensnummer: VF2017-0003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Referensnummer och benämning:
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2017-0003: Operationsmaterial omtag.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen omfattar följande produktgrupper: Operationsset universal pediatrisk, operationslakan med slits, ärmskydd, benskydd, knälakan, handlakan, axellakan, angiografilakan, neurolakan, gynekologiset, laparoskopiset, urologiset, höftlakan, operationskompress, hjärntork, dränagekateter, insufflationsslang, rökgasfilter och munskydd klass IIR.
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 1 500 000.
Avtalets startdatum:
Avtalets startdatum: 12.4.2017.
Avtalets slutdatum:
Avtalets slutdatum: 31.10.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141420 Operationshandskar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 39518000 Sjukhuslinne, 39518100 Operationsdukar, 39518200 Operationslakan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen