293680-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av sändningsryggsäckar 2020
Referensnummer: 20/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
SVT har beslutat att upphandla ett ramavtal för hyra av mobil sändar- och mottagarutrustning för mobildatanät.
Primärt syfte är att utan någon annan utrustning på plats än en kamera och en sändare kunna sända LIVE från alla platser där täckning finns med en eller flera former av IP-nät, oavsett om det är mobildatanät, WiFi eller kabelbunden IP-förbindelse.
Ett sekundärt syfte med utrustningen är att i efterhand kunna skicka hem råmaterial eller färdiga inslag, i realtid eller som filöverföring.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32510000 Trådlös telekommunikationsutrustning, 32522000 Telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen