Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av personal till socialtjänstens myndighetsutövning
Referensnummer: SN 2022/0070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden i Varbergs kommun bjuder in till att delta i upphandling av inhyrning av personal i syfte att täcka temporära personalbehov hos socialtjänstens myndighetsutövning inom verksamhetsområdena individ- och familjeomsorg, äldreomsorg och funktionshinder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Individ- och familjeomsorg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85320000 Socialvård, 85321000 Administration inom socialtjänsten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inhyrning av personal i syfte att täcka temporära personalbehov hos socialtjänstens myndighetsutövning inom individ- och familjeomsorg.
Följande kompetensområden ingår:
- Barn och unga
- Familjerätt
- Försörjningsstöd och ekonomiskt bistånd
- Missbruk
Ramavtalets takvolym uppgår till 18 000 timmar och/eller 13,5 milj. kr.
Äldreomsorg och funktionsstöd
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311100 Äldreomsorg, 85320000 Socialvård, 85321000 Administration inom socialtjänsten
Inhyrning av personal i syfte att täcka temporära personalbehov hos socialtjänstens myndighetsutövning inom äldreomsorg och funktionsstöd.
- Äldreomsorg
- Funktionsstöd
Ramavtalets takvolym uppgår till 12 000 timmar och/eller 9 milj. kr.