293688-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokumentationssystem för elevhälsan
Referensnummer: 20/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar en leverans av ett digitalt dokumentationssystem för elevhälsan med funktion för digital elevakt. Leverantören ska leverera det efterfrågade IT-systemet som en tjänst inklusive drift. Systemet ska vara anpassat för de olika professionerna och deras behov av dokumentation och journalföring för enskilda elever. Respektive profession ska kunna dokumentera och journalföra utifrån gällande lagar och förordningar.
Syfte
Syftet med upphandlingen är att införskaffa ett digitalt dokumentationssystem för elevhälsan så att elevens hälsa, utveckling och lärande dokumenteras och följs enligt gällande lagar och förordningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48610000 Databassystem, 48611000 Programvara för databas, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Dokumentationssystem för elevhälsan.
Omfattning
Uppdraget ska omfatta en leverans av ett digitalt dokumentationssystem för elevhälsan med funktion för digital elevakt. Leverantören ska leverera det efterfrågade IT-systemet som en tjänst inklusive drift. Systemet ska vara anpassat för de olika professionerna och deras behov av dokumentation och journalföring för enskilda elever. Respektive profession ska kunna dokumentera och journalföra utifrån gällande lagar och förordningar.
Dokumentationssystemet ska vara uppbyggt för att kunna möta beställarens behov kopplat till de arbetssätt som anges i bilaga "Processer".
Antalet användare är idag fördelat utifrån nedanstående professioner och användare:
Profession
Antal användare
Skolläkare
3
Skolsköterskor
55
Skolpsykolog
12
Logoped
2
Kuratorer
49
Specialpedagoger
151
Skolledning (rektorer och biträdande rektorer)
110
Verksamhetschef
1
Kommunadministratör
Systemadministratör
5
SYV (Option)
0 (8)
Pedagoger (Option)
0 (1565)
Rektorer i förskolan (Option)
0 (30)
Övergripande mål
Beställaren har identifierat följande målbild med verksamhetssystemet:
Ett system som är anpassat för elevhälsan och som kan möta de arbetssätt elevhälsan arbetar på (Se bilaga Processer för en tydlig bild av elevhälsans arbetssätt i Jönköpings kommun)
Ett system som följer gällande lagstiftning, nationella riktlinjer och förordningar som omfattar verksamhetsområdet idag och i framtiden
Ett system som ger möjlighet till digital utveckling
Ett system som ger möjlighet att efter behov utvecklas att stödja fler professioners behov av dokumentation inom ett säkert system
Ett system som underlättar samverkan mellan de olika professionerna