293745-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten 2020
Referensnummer: GNU 2020/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för löpande El-, Tele- och dataarbeten för Gagnef kommun, Gagnefbostäder AB, Lugnet i Falun AB (Lufab), Hedemora Energi AB och Borlänge kommun vid ombyggnadsarbeten, lokalanpassningar, kompletteringar, mindre nyinstallationer, reparationer och service.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 31611000 Installationsutrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32520000 Telekablar och telekommunikationsutrustning, 32551000 Telekablar och tillhörande utrustning, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 2
Del nr: 2