Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ- och förbrukningsmaterial samt städmaskiner
Referensnummer: UC-2018-144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42995000 Diverse rengöringsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att Region Östergötland eftersöker en leverantör som ska att ha kapacitet att leverera inom samtliga produktområden och därmed ha ett helhetsansvar för leveransen. Region Östergötland vill genom att ha en leverantör ha nytta och hitta synergieffekter mellan de olika produktområdena.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39713400 Golvvårdsmaskiner, 39713410 Skurmaskiner, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen