293820-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KALMAR: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskilt boende Lindsdal II
Referensnummer: 2020-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Ett nytt särskilt boende för äldre personer med omfattande behov av service, omsorg, vård, rehabilitering och hälso- och sjukvårdsinsatser skall uppföras i Lindsdal, Kalmar kommun. Boendet med 60 platser ska kännetecknas av hög kvalitet för såväl boende, personal och besökare.
Kalmar kommun har för avsikt att upphandla ett 20-årigt hyreskontrakt, med möjlighet till förlängning i ytterligare 5 år, för det särskilda boendet där en fastighetsägare, i egenskap av byggherre, finansierar och uppför byggnaden/byggnaderna samt därefter, som hyresvärd, ansvarar för förvaltningen under hyrestiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett nytt särskilt boende för äldre personer med omfattande behov av service, omsorg, vård, rehabilitering och hälso- och sjukvårdsinsatser skall uppföras i Lindsdal, Kalmar kommun. Boendet med 60 platser ska kännetecknas av hög kvalitet för såväl boende, personal och besökare. En kunskapsbaserad och omsorgsfull planering ska ligga till grund för utformningen av såväl inomhus- som utomhusmiljö. Omsorgsförvaltningen i Kalmar kommun har fastställt ett lokalprogram (se bilaga 1) vilket tillsammans med Lokalbehov (bilaga 2) översiktligt beskriver vad Kommunen menar med hög kvalitet.
Kalmar kommun förbinder sig att hyra hela vård- och omsorgsboendet och förbehåller sig rätten att upplåta lokalerna i andra hand.
Upphandlingen genomförs genom ett Selektivt förfarande där godkända Sökande kommer att ges möjlighet att lämna Anbud. Kalmar kommun önskar i Upphandlingen omhänderta marknadens förslag på kreativa lösningar för att skapa ett drifts-/resurs- och personaleffektivt vård- och omsorgboende som kännetecknas av hög kvalitet.