Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mammografiutrustningar
Referensnummer: MT 2017-0001/ 17RS301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111650 Mammografiapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 4 st. Mammografiutrustningar för leverans till Röntgen kliniken, område thorax, kärl och diagnostik med placering på Universitetssjukhuset Örebro. Upphandlingen omfattar även option på ytterligare en utrustning samt serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur, 33111600 Apparatur för radiografi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen