293843-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 23.3-6834-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal avseende tryckeritjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande obligatoriska varor och tjänster omfattas av ramavtalet:
Visitkort
Kollegieblock
Brevpapper
Säkerhetskuvert
Korrespondenskort med kuvert
Pappersmappar
Kuvert
Övrigt kontorstryck
Böcker (mjuk- och hårdband)
Broschyrer och magasin
Foldrar
"Statligt tryck"
Roll-ups
Affischer
Informationsblad
Informations-, display- och presentationsmaterial
Rapporter
Kataloger
Självhäftande etiketter och dekaler
Variabelt vykort
Variabeltryck (variabeldata med personifierat tryck som riktar sig direkt till den det berör)
Storformat
Expo/utställningssystem inklusive mässmonter, roll-up och vepor
Prepress: repro/prepressarbete, skanning, provtryck, bildbehandling, retusch, färghantering,
Bildanpassning till tryck och andra publiceringsformer
Ateljétjänster: layout- och formgivningsarbete, bildbehandling, retusch, originalframtagning med
Grafisk profil som grund (utan koppling till om tryckning sker eller ej)
Efterbehandling: bigning, skärning, falsning, bindning och häftning. Även laminering, lackning,
Specialhäftning och stansning
Packning, lagerhållning och distribution: plock- och packtjänster, adressering, lagring och
Distribution
Kopieringstjänster och printning (inklusive ritningskopiering och fotokopiering)
Kuvertering, adressering mm i samband med distribution till slutkunder vid produktionstillfället
Samt matchning inlaga-kuvert
Bläddringsbar PDF
Systemstöd/webbtjänster/Print-on-demand, till exempel:
— Mediabank med beställningsfunktion för alla typer av bilder, dokument, trycksaker och annat
Lagerfört material.
— Mallproduktion (t.ex. visitkort, produktblad, annonser o.s.v.),
— Digital arkivering av projekt och dokument.
Grafiska konsulttjänster t.ex. effektivisering av arbetsflöden, färghantering etc.
Digital publicering.
Cross Media.
E-handel.
Följande icke-obligatoriska Varor och Tjänster omfattas också av ramavtalet:
Övriga trycksaker, tryckeritjänster och andra Tjänster med anknytning till trycksaker,
Prepressarbete, tryckproduktion och efterbehandling.
Beräkning av trycksakers miljöpåverkan, observera dock att Ramavtalsleverantören senast ett (1)
År från att Ramavtalet träder i kraft ska kunna beräkna koldioxidutsläpp för tryckeriet och
Trycksaker som produceras i tryckeriet enligt avsnitt Beräkning av koldioxidutsläpp.
Tryck av kartor.
Foliering.
Tryck på skyltar.
Produktion av pärmar.
Bränning av data till CD/DvD/USB-minne.
Tidning- och tabloidtryck.
System för pärmproduktion.
Säkerhetstryck:
Produktion av sekretessbelagt material vilket bland annat innefattar att det ska finnas
Processer och verktyg för säker överföring av digitalt material samt rutiner som förhindrar otillåten spridning av information under den tid som Leverantören utför arbetet.
Trycktekniker ska användas som tillför specifika egenskaper till Vara som gör den svårare att förfalska.