293923-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekttjänster – Stadsarkitekt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStadsarkitekt
BeskrivningUpphandlingen avser avtal för konsultuppdrag inom stadsarkitekttjänster. Då kommunen för närvarande saknar en anställd stadsarkitekt, finns ett behov av att anlita en konsult motsvarande cirka 20 procent av en heltidstjänst, vilket motsvarar ungefär en arbetsdag per vecka. Uppdraget kräver fysisk närvaro på kommunkontoret i Kils kommun. I updraget kommer bland annat att ingå att leverera arkitekttjänster genom deltagande i tjänstemannaberedningar i samband med planläggning och bygglovsgranskning samt framtagande av detaljplaneförslag, illustrationer och gestaltningsförslag. .
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109684:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71400000 Stadsplanering och landskapsvård