293992-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Konsulttjänster för telekommunikation
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Data- och antennätverk Göteborg
Referensnummer: 2023/1180/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI har behov av tekniker för installationsarbeten vid SMHIs lokaler i Göteborg. Målet med upphandlingen är att skapa ett ramavtal, från vilket SMHI kan avropa grundläggande installation av datanätverk och antennätverk, samt vid behov avropa fortsatta kompletteringar av denna infrastruktur.
Även viss montering av antenner på tak och utomhus kan komma att efterfrågas.
SMHI kommer under slutet av 2023, början av 2024, att flytta kontoret till nybyggda lokaler i samma område i Göteborg, Nya Varvet, där nuvarande kontor ligger.
Det nya kontoret består av tre våningsplan, där bottenvåning består av en verkstadsdel och en del för laboratorieverksamhet. De övriga två våningarna består av kontorslokaler.
SMHI får tillgång till lokalerna under vintern 2023 när de färdigbyggda. Då ska infrastrukturen för datanätverk och antennätverk installeras. Denna upphandling omfattar just denna installation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232330 Montering av antenner, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
Kabelkanaler och kabelstegar på våningsplanen samt kabelschakt ska finnas och vara dimensionerade utifrån SMHIs rumsfunktionsprogram. Dock kan det på vissa platser ändå behöva kompletteras med extra kabelstegar. Då undertaket troligtvis redan är på plats kommer nedplockning och återmontering av undertaksplattor behöva göras i samband med installationen.
Vad gäller datanätverk är två stycken så kallade korskopplingsrum placerade mitt i huskroppen på våning 2 och 3. Därifrån ska kablage ut till kontorsrum och arbetsytor dras. Från våningsplan 1 dras kablaget till korskopplingsrummet på plan 2. I verkstadsytan plan 1 ska även en lokal patch-koppling i stativ monteras. Denna ska användas för att kunna ansluta utrustning mellan olika arbetsytor inom verkstaden .
Vad gäller antennätverk kommer installationen till största del gälla verkstadsytan där en lokal patch-koppling med stativ efterfrågas. Denna ska användas för att kunna ansluta utrustning mellan olika arbetsytor inom verkstaden och dess angränsande ytor, samt för att ansluta till antennutrustning på taket. Ett antal antennkablar dras från verkstadsytan upp till patchbox på vindsutrymme, för att sedan kunna ansluta antenner på taket via genomföring.
Vad gäller fiber så ska en fiberpatch för singlemodefiber, 16st par med SC kontakt och 16st skärmade TP kablar installeras mellan de två korskopplingsrummen.