294020-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel.
Referensnummer: KS 2017/480
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende Ängelholms och Örkelljungas kommunera behov av livsmedel.
Ramavtal på 2 år med möjligheter till förlängning på upp till ytterligare 2 år.
Upphandlingen görs i delar.
Information om upphandlingen:
Upphandlingen omfattar livsmedel enligt bifogade prisbilagor till Ängelholms kommun och Örkelljunga kommun. Upphandlingen görs i delar enligt uppdelning angiven i punkt 1.2.3.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 10
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huvudleverantör livsmedel Örkelljunga
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av Livsmedel.
Färskt kött – Örkelljunga
Del nr: 2
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött
Upphandling av färskt kött.
Huvudleverantör livsmedel Ängelholm
Del nr: 3
Upphandling av livsmedel.
Färska charkprodukter – Ängelholm
Del nr: 4
15894700 Charkuterivaror
Upphandling av färska charkprodukter.
Uppahndling av färskt kött – Ängelholm
Del nr: 5
Upphandling av Ägg – Ängelholm
Del nr: 6
03142500 Ägg
Upphandling av Ägg.
Upphandling av glass – Ängelholm
Del nr: 7
15555000 Glass och liknande produkter, 15555100 Glass
Upphandling av glass.
Upphandling av färsk fisk – Ängelholm
Del nr: 8
15119600 Fiskkött, 15211100 Färska fiskfiléer
Upphandling av färsk fisk.
Upphandling av färsk kyckling – Ängelholm
Del nr: 9
15112000 Fjäderfä, 15112100 Färskt fjäderfäkött, 15112130 Kyckling
Upphandling av färsk kyckling.
Upphandling av fryst kycklingfile extra stor – Ängelholm
Del nr: 10
15112130 Kyckling, 15896000 Djupfrysta livsmedel
Upphandling av fryst kycklingfile extra stor.