294062-2021 - ResultatSverige-Sollefteå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågsjöberg sanering tjärfabrik - Förstudie etapp 2
Referensnummer: UH-2020-87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I uppdraget ingår att genomföra förstudie etapp 2 i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
Förstudien ska följa riktlinjer från Naturvårdsverket för avhjälpande av föroreningsskador, se Naturvårdsverkets kvalitetsmanual för efterbehandling av förorenade områden utgåva 13. Undersökningar och utredningar ska utgå från Naturvårdsverkets vägledningsmaterial om efterbehandling av förorenade områden (Naturvårdsverkets rapport 5976, 5977, 5978).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen