294078-2021 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av digitalt högkostnadskort/e-frikort, SLL839
Referensnummer: FSN 2020-0615
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Stockholm avser upphandla ett digitalt högkostnadskort för hantering av högkostnadsskydd och frikort för patientavgifter i öppen sjukvård inom Region Stockholm. Systemnamnet inom Region Stockholm är e-Frikort.
Även Region Gotland ingår i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen