294189-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Fastighetsrelaterade tjänster och skötsel av yttre miljö m.m.
Referensnummer: 18/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för successiva avrop gällande diverse tjänster - markskötsel och fastighetsskötsel mm.
Beställaren avser att avropa markskötsel per timme för delar av område eller per arbetsmoment.
Omsättningen för avropade liknande tjänster uppgick till ca 1 500 000 SEK exkl. moms för 2017. Volymer kan tillkomma respektive avgå bl.a. på grund av t ex förvärv och försäljningar av fastigheter under löptiden, eller omfördelning mellan verksamhet i egen regi och extern regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen