Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lejda transporter/Externa transporter
Referensnummer: 0065/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för lejda/externa transporter. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Renovas behov av transporter när den egna kapaciteten inte är tillräcklig. Tjänsterna avser främst transporter från Renovas kunder till någon av Renovas anläggningar men även transporter mellan Renovas anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 90511100 Hämtning av deponisopor, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen