294273-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Generalkonsultgrupp för renovering och ombyggnad av Kalmars länsresidens, kv. Landshövdingen 16. H001
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelGeneralkonsultgrupp för renovering och ombyggnad av Kalmars länsresidens, kv. Landshövdingen 16. H001
BeskrivningUppdraget avser projektering för Etapp 1 med kvarsittande hyresgäst, renovering och ombyggnad för utökat länsresidens samt tjänstebostad för landshövdingen. Idag hyr Länsstyrelsen ca.1000 kvm, förhyrningen kommer efter ombyggnad utökas till ca 1600 kvm. Representationsvåningen/residenset samt landshövdingens tjänstebostad är idag inte tillgängliga för personer med funktionsvariationer, behov av fler mötesrum, fler toaletter, mer förrådsyta och ett mer anpassat kök för residensets verksamhet.
Intern identifierare0800/26
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000