Officiellt namn: MSB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap) Ort: Karlstad Postnummer: SE-651 81 Land: Sverige Att: Anders Andersson E-post:anders.andersson@msb.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Motorspruta Klass 3 utg. 2.0.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlstad.
Nuts-kodSE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Motorspruta klass 3 enligt kravspecifikation. Beräknat behov är 7 st. under 2016 och 7 st. under 2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111300 Brandsläckare
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.