294301-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunikationstjänster 1177 Vårdguiden, UMO, Youmo och Inera
Referensnummer: Diarienummer 201905-015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser huvudsakligen kommunikation- och produktionstjänster för varumärkena UMO och Youmo, men även för 1177 Vårdguiden, Vårdhandboken och Rikshandboken i barnhälsovård samt i övrigt för Inera AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde A - Strategisk kreativ kommunikation och produktion
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79416100 Managementtjänster avseende public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med strategisk kreativ kommunikation avses gestaltning och framtagande samt paketering av strategier på ett kreativt och konceptuellt sätt. Genom ett långsiktigt arbete ska kommunikationen öka förtroende, varumärkesvärden vad avser kännedom, beteendeförändring och attityder hos målgrupperna. Uppdraget inom detta anbudsområde kan omfatta delar av det utbud av tjänster, från ax till limpa, som krävs för att definiera, planera, utveckla, genomföra och följa upp en kommunikationsinsats mot uppsatta kännedoms, attityd- och/eller beteendemål.
Del nr: Anbudsområde B - Mångkulturell kommunikation och produktion
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79416200 Konsulttjänster för public relations
Med digital mediebyrå avses ett utbud av tjänster för att hitta kostnadseffektiva lösningar inom mediestrategi och medieköp. Uppdraget innefattar att i samspel med Inera och upphandlade kommunikationsbyråer vara ett strategiskt stöd vad gäller medierådgivning och kanalstrategi, med god förståelse för alla digitala och nya kanaler (mobil, influensers etcetera). Vidare innefattar uppdraget taktisk leverans så som medieförmedling, införandekontroll, förhandling och liknande.
Del nr: Anbudsområde C - Digital mediebyrå
Del nr: Anbudsområde D – Mindre digitala produktioner
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer
Med mindre digitala produktion avses en småskalig och snabb produktion av rörlig media såsom kortare filmer, animeringar och bildspel som inte kräver ett strategiskt eller konceptuellt arbete. Produktionerna ska användas i sociala medier och andra digitala kanaler. Leveranstiden är oftast kort, det kan röra sig om cirka två veckor från beställning till leverans.