Frågor om upphandlingsunderlaget besvaras inte under perioden 24/7 - 7/8.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karlshamns kommun har för avsikt att minska miljöpåverkan genom färre transporter av beställda varor genom samordnad varudistribution. Det sker genom att inleveranser ska gå till en distributionscentral (DC) där godset rangeras, samlastas och distribueras i fordon i en optimerad körslinga till mottagande enheter. Upphandlingen omfattar både distributionscentral och distribution till enheter inom Karlshamns kommun.