294327-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsteknik
Referensnummer: KS 2019/0258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35113000 Säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Del 1.
Leverans, installation & service av
— Brandlarmssystem
— Inbrottslarmssystem/överfallslarm
— Passagesystem
— Mekaniska och elektriska låssystem
— Leverans av material
— Leverans av dokumentation
Del 2.
— CCTV
— Konsultation inom ovanstående område
Upphandlingen omfattar avhjälpande underhåll, service samt utbyggnad av befintlig säkerhetsteknik (se ovan).
Upphandlingen omfattar även nyinstallationer av säkerhetsteknik upp till ett beräknat värde av 700 000 SEK i projektet/entreprenaden (exkl. CCTV).
I kommunens olika förvaltningar och bolag finns uppskattningsvis drygt 200 larmanläggningar som behöver service och underhåll samt emellanåt ersättas med nyinstallation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 35121700 Larmsystem, 42961100 Passerkontrollsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ersätter den avbrutna upphandlingen av larm, brand, passer, nycklar samt CCTV.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 1.3.2020
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk än engelska, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.
Utvärderingsgrunder
Vilket anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt kommer att utvärderas på följande grund:
Timersättning larmtekniker
Timersättning låstekniker
Timersättning CCTV-tekniker
Pris material och tillbehör brandlarmsanläggningar
Pris 15 st. fullt färdigt brandlarmsanläggning
Pris material och tillbehör inbrottsanläggningar
Pris 15 st. fullt färdigt inbrottslarmsanläggning
Pris material passagesystem Aptus
Pris 15 st. fullt färdigt passageanläggningar
Pris 10 st. fullt färdigt Kameraövervakningssystem (CCTV)
Pris nycklar och tillbehör