Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulter för dagvattenutredningar
Referensnummer: KS 2018/201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal konsulter för dagvattenutredningar inom Tomelilla kommun.
Inbjudan
Tomelilla kommun inbjuder till anbudsgivning avseende Ramavtal konsulter för dagvattenutredningar, enligt dessa upphandlingsdokument. Denna offentliga upphandling ska leda till ett ramavtal, som tecknas med tre (3) leverantörer, utan inbördes rangordning för uppdrag under 400 000 SEK/uppdrag.
Anbudsgivning sker i enlighet med villkor i dessa upphandlingsdokument.
Upphandlande myndighet
Tomelilla kommun
Org. nr 212000-0886
273 80 Tomelilla
Upphandlingens referensnummer är KS2018/201. För mer information, se Tomelilla kommuns hemsida, www.tomelilla.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen